Kasia Waniek

Trzy mity dotyczące aborcji

wieszakW rozmowach telefonicznych poprzedzających przyjazd pacjentek Ambulatorium Gynmed do Wiednia często spotykam się z pytaniami, które wynikają z braku rzetelnej informacji na temat zabiegu aborcji.

Dopiero niechciana ciąża wymusza rozpoczęcie zbierania informacji na ten temat. W tym momencie do głosu dochodzi szereg lęków, mitów, powielanych przesądów i przekłamań, które mają swoje źródło informacjach rozpowszechnianych przez środowiska nastawione antyaborcyjne. Osoby szukające informacji korzystają najczęściej z internetu, rzadko mogą porozmawiać o swojej sprawie z lekarzem lub inną osobą dysponującą rzetelną wiedzą na temat aborcji.

Chcę w tym miejscu zweryfikować trzy pojawiające się najczęściej przekonania:

1. Aborcja jest przyczyną niepłodności lub problemów z ponownym zajściem w ciążę.

Powikłania powstałe w wyniku chirurgicznej aborcji przeprowadzonej w podziemiu aborcyjnym mogą skutkować niepłodnością, jednak legalna aborcja przeprowadzona przez wykwalifikowanego lekarza w odpowiednich warunkach nie ma żadnego wpływu na płodność. Organizm kobiety dzień przerwania ciąży przyjmuje automatycznie za pierwszy dzień cyklu. Dlatego też po ok. dwóch tygodniach od dnia zabiegu występuje owulacja (jajeczkowanie) i tym samym pojawia się następna możliwość zajścia w ciążę. W związku z tym należy pamiętać o zabezpieczaniu się przed nieplanowaną ciążą.

2. Aborcja jest zabiegiem niebezpiecznym, zagraża życiu i zdrowiu.

Porównując statystyki, to właśnie ciąża i poród są obarczone większymi ryzykami, niż profesjonalnie przeprowadzony zabieg przerwania ciąży. Chirurgiczne przerwanie ciąży jest standardową, bezpieczną i najczęściej wykonywaną operacją w ginekologii i położnictwie. Niebezpieczne dla życia kobiety są natomiast zabiegi przeprowadzane nielegalnie. W sytuacji, kiedy nieistotny jest stan zdrowia, wiek ciąży etc., a o przeprowadzeniu zabiegu decyduje jedynie gotowość do zapłacenia odpowiedniej ceny – wtedy nie ma mowy o zachowaniu podstawowych standardów bezpieczeństwa.

3. Aborcja jest powodem problemów psychologicznych.

Decyzja o przerwaniu ciąży nie jest łatwa i większości kobiet w procesie prowadzącym do jej podjęcia towarzyszą trudne emocje. Niemniej jednak kobiety, które w tej złożonej sytuacji były wspierane niezależnie od decyzji którą ostatecznie miałyby podjąć, po zabiegu najczęściej odczuwały ulgę. Nie ma żadnych podstaw naukowych do tego, żeby temu jednostkowemu wydarzeniu w życiu kobiety przypisywać długotrwałe, negatywne skutki w postaci depresji, stresu, stanów lękowych, lub innych dolegliwości. Trudno jednak wyraźnie rozgraniczyć emocje towarzyszące samemu zabiegowi przerwania ciąży, od emocji towarzyszących debacie społecznej na ten temat, co w przypadku Polski jest szczególnie obciążające dla kobiet podejmujących decyzję o aborcji.

 

WEB design, production & maintenance by FOX medialab & design * www.fox.co.at