Informacje wstępne
W imieniu polskojęzycznego zespołu Ambulatorium Gynmed serdecznie witam na blogu aborcja.org
Od wprowadzenia w 1993 roku ustawy antyaborcyjnej w Polsce mija trzecie dziesięciolecie. Ustawa, która praktycznie zabrania aborcji dopuszcza co prawda trzy wyjątki, jednak mało która kobieta decyduje się na przejście procedur zezwalających na przeprowadzenie legalnego zabiegu. Wiele kobiet, które znalazły się w sytuacji niechcianej lub nieplanowanej ciąży decyduje się na przerwanie ciąży szukając pomocy na własną rękę, lub wyjeżdżając z kraju do państw o bardziej liberalnym prawie. Najczęstsze kierunki wyjazdów aborcyjnych z Polski to Słowacja, Niemcy Anglia, Holandia i właśnie Austria. Jedną z częściej odwiedzanych stron internetowych, która zawiera rzetelne informacje o aborcji, to strona Ambulatorium Gynmed w Wiedniu. Od 2008 roku Gynmed oferuje polską wersję językową strony, jak również polskojęzyczną infolinię. Dodatkowo istnieje możliwość polskojęzycznej asysty podczas pobytu w Gynmed.
Ten blog powstał z myślą o uzupełnieniu informacji zawartych na stronie i umożliwia komentowanie wpisów oraz zadawanie pytań. Funkcja komentarzy została wyłączona z uwagi na funkcję strony. Blog spełnia rolę informacyjną, nie prowadzimy dysput filozoficznych, nie próbujemy również przekonać nikogo do dzielenia naszych poglądów.
Dyżury telefoniczne prowadzi pani Magda, która towarzyszy również polskojęzycznym pacjentkom Ambulatorium Gynmed w ramach sprawdzonej już asysty językowej.
Rezerwacja wizyt w Ambulatorium Gynmed możliwa jest tylko drogą telefoniczną. Polskojęzyczna konsultantka dyżyrująca w poniedziałki, środy i piątki od godziny 9:00 do 16:00 realizuje rezerwacje dla osób, które nie władają językiem niemieckim lub angielskim w stopniu komunikatywnym i wymagają przez to wsparcia tłumacza. Prosimy o zgłoszenie pod numerem telefonu: 0043 699 178 178 00. Jeżeli pod tym numerem włącza się automatyczna sekretarka, prosimy o zostawienie wiadomości z numerem telefonu, aby umożliwić szybki kontakt.
Jeśli zechcą Państwo uzyskać informację bez asysty, jest to oczywiście możliwe – prosimy w tym celu o zgłoszenie do Ambulatorium Gynmed w godzinach otwarcia kliniki (od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00).
Prosimy w tym miejscu o Państwa wyrozumiałość: chętnie udzielamy dodatkowych informacji wykraczających poza treści zamieszczone na stronie i odpowiadamy na pytania, jednak lektura strony Ambulatorium Gynmed jest podstawą do rozmowy.
Niestety oddzwonienie do Państwa nie jest możliwe, prosimy kontaktować się do skutku.
______________________________________________________________________________________
Nazywam się Katarzyna Waniek, od 2014 roku prowadzę blog aborcja.org. W latach 2009-2016 moim zadaniem było towarzyszenie osobom nie znającym w wystarczającym stopniu języka niemieckiego lub angielskiego. Usługa asysty polskojęzycznej w Ambulatorium Gynmed powstała rok wcześniej we współpracy Anny Jaskólskiej z ordynatorem Dr. Christianem Fialą. Moim zadaniem oprócz asysty podczas wizyt było również prowadzenie konsultacji telefonicznych, podczas których udzielałam informacji w języku polskim oraz przyjmowałam zgłoszenia kobiet, które zdecydowały się na przyjazd do Wiednia i przerwanie ciąży w Ambulatorium Gynmed.
Ukończyłam studia antropologii kulturowo-społeczniej na Uniwersytecie Wiedeńskim i posiadam certyfikat Austriackiego Towarzystwa na Rzecz Planowania Rodziny (Österreichische Gesellschaft für Familienplanung), który uprawnia mnie do doradzania w zakresie ogólnie pojętego zdrowia reprodukcyjnego z uwzględnieniem kontekstu kulturowego. Z ambulatorium Gynmed współpracuję od 2008 roku, wraz z doktorem Christianem Fialą wzięłam udział w wysłuchaniu parlamentarnym na temat wyjazdów aborcyjnych, które odbyło się w Warszawie w 2010 roku.
W 2016 roku przeprowadziłam się do Szwajcarii, mieszkam obecnie w kantonie St Gallen. Podjęłam studia na kierunku praca socjalna (specjalizacja pedagogika społeczna) w Wyższej Szkole Zawodowej w St. Gallen, dodatkowo specjalizuję się w pedagogice seksualnej i pracuję z osobami ze sprzężoną niepełnosprawnością. W nieformalnej grupie Dziewuchy Szwajcaria w Zurychu angażuję się na rzecz praw kobiet oraz wykluczonych grup społecznych . Poniższy blog dotyczy tematyki aborcji i powstał w oparciu o rozmowy z kobietami, które zdecydowały się na aborcję w Austrii, oraz na podstawie moich doświadczeń w pracy w Ambulatorium Gynmed.
Informacje na blogu uzupełniane są o aktualne wydarzenia dotyczące walki Polek o liberalizację tzw. ustawy antyaborcyjnej, czyli ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz.U. z 1993 r. Nr 17, poz. 78).
Blog aborcja.org uzupełnia i poszerza informacje znajdujące się na stronie www.gynmed.at.