Kasia Waniek

Film dokumentalny o wyjazdach aborcyjnych Polek

przerwacmilczenieZ pytaniem o pomoc w znalezieniu kobiet planujących wyjazd związany z aborcją zgłosiła się do mnie Marta Trela, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, której filmy studenckie miały premiery na najważniejszych festiwalach filmowych w Polsce: na Festiwalu Filmowym w Gdyni i Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Jej ostatni film dokumentalny również dotyczył tematyki społecznej – Marta Trela zamieszkała na kilka miesięcy razem z narkomanami przebywającymi na leczeniu w ośrodku w Darzewie, pod Koszalinem i zrealizowała dokument o ich codziennym zmaganiu się z uzależnieniem.

O planowanym dokumencie pisze:
Turystki będzie dokumentem pełnometrażowym dla niemieckiej telewizji SWR. To na czym mi zależy to wywołanie dyskusji na ten temat zarówno w Polsce jak i w Niemczech, gdzie większość społeczeństwa nie ma pojęcia o sytuacji Polek w niechcianej ciąży.
Oczywiście nie wierzę, że film diametralnie zmieni sytuacje kobiet w Polsce, szczególnie biorąc pod uwagę wyniki ostatnich wyborów, ale dyskusja jest zawsze krokiem w dobrym kierunku. (…)

Znalezienie kobiet, które zgodzą się wziąć udział w filmie będzie bardzo trudne. Najprawdopodobniej 99 na 100 kobiet odmówi, ale jesteśmy gotowi walczyć o tę jedną. To co chcielibyśmy zrobić, to towarzyszyć jej w podróży – przyjechać do miejsca, z którego będzie się wybierać w podróż i potem wsiąść z nią w samochód, autobus, samolot. Zależy nam także na pokazaniu kobiet na ulicach Wiednia, Berlina i innych wielkich miast. Kobiet-Polek, które wyglądają dokładnie jak inne kobiety dookoła nich, ale noszą w sobie tajemnicę.

Jeśli któraś kobieta zgodziłaby się na udział w filmie na pewno stałaby się pionierką – oddałaby swoją anonimowość w ramach walki w słusznej sprawie. Żeby pomóc innym kobietom i ośmielić do mówienia. Tak jak wcześniej kobiety, które powiedziały publicznie ’miałam aborcję’.”

Ten wpis ma na celu dotrzeć do jak największej liczby osób, które mogłyby wnieść wkład w powstanie filmu. Proszę o przekazywanie tej wiadomości dalej. Więcej informacji dostępne będzie wkrótce na stronie: www.przerwacmilczenie.pl .

przerwacmilczenie01

 

WEB design, production & maintenance by FOX medialab & design * www.fox.co.at