Kasia Waniek

Dron z tabletkami do farmakologicznej aborcji w Polsce

01Dron z pakietem tabletek wczesnoporonnych, który wystartował 27.06.2015 r. we Frankfurcie nad Odrą, wylądował w Słubicach mimo prób zakłócenia lotu przez policję po niemieckiej stronie. Tabletki dotarły do czekających na nie kobiet.

Akcja mająca charakter happeningu była pomysłem holenderskiej organizacji Woman on Waves i została zorganizowana we współpracy z Fundacją Feminoteka, berlińską organizacją Ciocia Basia, pomagającym kobietom z Polski w zorganizowaniu legalnej aborcji w Niemczech. Projekt wspierały również: Porozumienie kobiet 8 marca i partia Twój Ruch.

Organizatorzy akcji mieli na celu zwrócenie uwagi publicznej na fakt, że Polska jest jednym z niewielu krajów, w których dostęp do bezpiecznej aborcji opatrzony jest restrykcjami od 1993 roku. Akcja nie wzbudziła zainteresowania mieszkańców, ani nie zmobilizowała przeciwników aborcji do protestów, tak jak stało się to przy okazji pobytu statku Langenort w 2003 roku.

 

Źródło: http://www.womenonwaves.org/en/page/5832/first-abortion-drone-flight–a-success–women-in-poland-receive-medical-abortion

WEB design, production & maintenance by FOX medialab & design * www.fox.co.at